חיזוק המערכת החיסונית

"רֽוּחַ־אִ֭ישׁ יְכַלְכֵּ֣ל מַחֲלֵ֑הוּ וְר֥וּחַ נְ֝כֵאָ֗ה מִ֣י יִשָּׂאֶֽנָּה" (משלי פרק יח)

כפי שאנו מבינים כבר, רובנו נדבק בווירוס הקורונה, ההנחיות נועדו רק למתן את קצב ההדבקה בכדי שבתי החולים לא יקרסו.

משכך ומאחר ובלתי אפשרי להמשיך בשגרה שתשמור עלינו מהדבקה, אין לנו אלא לחזק את המערכת החיסונית שלנו.

כיצד נעשה זאת?

לדברי שלמה המלך כאמור בפסוק שבכותרת, עלינו לחזק את "הרוח" – כלומר את "מצב הרוח". מאחר והגוף מגיב לרוח, כאשר מצב הרוח מרומם הגוף ומערכותיו מתחזקים וכאשר הרוח "נכאה" הגוף נחלש. לדברי הגר"א כאשר מצב הרוח מרומם עד מאוד, יש בכוחו אף לרפא מחלות.

"כשהאיש תמיד בשמחה, הוא 'יכלכל מחלהו', אף שיבוא עליו מחלה חס ושלום… בשמחתו יבטלנה ". (מאורות הגר"א, שם)

כעין דברים אלו כתב גם ר' נחמן מברסלב, וז"ל:

"מצוה גדולה להיות בשמחה תמיד, ולהתגבר להרחיק העצבות והמרה שחורה בכל כחו. וכל החולאת הבאין על האדם, כולם באין רק מקילקול השמחה … גם חכמי הרופאים האריכו בזה, שכל החולאת על ידי מרה שחורה ועצבות, והשמחה הוא רפואה גדולה (ליקוטי מוהר"ן תניינא תורה כד).

אם כן, השמחה מחזקת את הגוף ומערכותיו ואף יכולה לרפא את האדם.

נציין, במאמר מוסגר, כי לימים (בסביבות שנות השבעים), החל יהודי- אמריקאי בשם נורמן קאזנס לחקור את השפעת מצב הרוח על ריפוי המחלה, וזאת בעקבות ניסיונו האישי בהתמודדות עם כאבי פרקים דרך חשיבה חיובית, אימונים גופניים וצחוק. אחד האנשים שהושפע מספריו של נורמן קאזנס הינו ד"ר קטריה מדן (רופא קונבנציונלי) שפיתח את השיטה המכונה יוגה צחוק, בקובעו "שהצחוק הוא התרופה הטובה ביותר".

כיצד באים לידי שמחה?

הדרך האחת – היא על-ידי חשיבה חיובית, שהרי הרגש – מצב הרוח, מושפע וניזון מהמחשבה. כאן יש לחלק בין שתי רמות חשיבה, יש חשיבה חיובית נקודתית – כלומר, לחשוב עכשיו על דברים משמחים. ויש "תפיסת עולם" חיובית שאותה אני משתדל להנחיל בכל המאמרים אותם אני שולח.

הדרך השנייה (מלמטה למעלה) היא מהמעשים, בבחינת "אחר המעשים נמשכים הלבבות" כלומר, נתנהג בשמחה, בתחילה אפילו בצורה מאולצת, ועד מהרה מצב הרוח ישתנה בהתאם להתנהגות.

ככל שההתנהגות תהיה שמחה יותר כך מצב הרוח בהתאם. ועל כן, אם אנו רוצים להיות קצת שמחים מספיק לחייך, אך אם אנו רוצים להיות 'ממש' שמחים, עלינו לעשות מה שעושה אדם שהוא 'ממש' שמח, שזה לצחוק או לרקוד.

בכוחם של הצחוק ו/או הריקוד להביא לשמחה גדולה ומשכך גם לרפואה גדולה.

"הַשִּׂמְחָה הִיא בְּחִינַת תִּקּוּן הַחוֹלֶה כַּנַּ"ל וּבִשְׁבִיל זֶה נִקְרָאִין הַשִּׂמְחָה וְהָרִקּוּדִין (במדרש רבה) חוּלָה כַּנַּ"ל כִּי הֵם תִּקּוּן הַחוֹלַאַת"(ליקוטי מוהר"ן, שם).

ועל כן "צָּרִיך לְהַתְגַּבֵּר מְאֹד בְּכָל הַכּחוֹת לִהְיוֹת אַך שָׂמֵחַ תָּמִיד כִּי טֶבַע הָאָדָם לִמְשׁך עַצְמוֹ לְמָרָה שְׁחֹרָה וְעַצְבוּת מֵחֲמַת פִּגְעֵי וּמִקְרֵי הַזְּמַן … עַל כֵּן צָרִיך לְהַכְרִיחַ אֶת עַצְמוֹ בְּכחַ גָּדוֹל לִהְיוֹת בְּשִׂמְחָה תָּמִיד וּלְשַׂמֵּחַ אֶת עַצְמוֹ בְּכָל אֲשֶׁר יוּכַל…"

במקום אחר, כתב ר' נחמן שיש "מעלה יתרה" להביא את עצמו לשמחה דווקא מתוך מצב רוח של עצבות ובכך להפוך את מצב הרוח מעצבות לשמחה וז"ל (בתוספת הסברים קצרים):

"בענין השמחה, על-פי משל שלפעמים כשבני אדם שמחים ומרקדים, אזי חוטפים איש אחד מבחוץ, שהוא בעצבות ומרה שחורה, ומכניסים אותו בעל כרחו לתוך מחול המרקדים, ומכריחים אותו בעל כרחו, שיהיה שמח עמהם גם כן. כן יש בענין השמחה, כי כשאדם שמח, אזי המרה שחורה ויסורים נסתלקים מן הצד (כלומר, במצב רגיל שאדם שמח הוא שוכח לרגע את הדברים הרעים – הם "נשארים בצד"). אבל מעלה יתירה, להתאמץ לרדוף אחר המרה שחורה דווקא, להכניס אותה גם-כן בתוך השמחה, באופן שהמרה שחורה בעצמה תתהפך לשמחה, שיהפך המרה שחורה וכל היסורין לשמחה. כדרך הבא לתוך השמחה (כלומר, כמו אותו אחד שנמצא במצב רוח של עצבות והחברים מושכים אותו לתוך השמחה, כך ישנה מעלה שאדם שהינו עצוב ישמח את עצמו ובכך ימשוך את מצב רוחו העגום לשמחה), שאז מגודל השמחה והחדווה, מהפך כל הדאגות והעצבות והמרה שחורות שלו לשמחה". (ליקוטי מוהר"ן ח"ב, כג)

ר' נחמן קבע כי ישנה "מעלה יתרה" לשמוח מתוך עצבות, אך לא הסביר מדוע?! לעניות דעתי, הסיבה לכך היא שכאשר אנו עושים כן, כלומר, מהפכים ברגע את מצב רוחנו מעצבות לשמחה, ולא מחכים שמצב הרוח ישתנה מעצמו. על ידי כך אנו שולחים שני מסרים לתת המודע, האחד – שמצב הרוח הוא בשליטתנו ובכל רגע נתון אנו יכולים לשנותו. שנית- שהרגשות הקשים לא כל כך קשים ו/או "רציניים" שהרי הם יכולים להתהפך ברגע.

לא נשאר אלא לנסות – מקסימום נהיה מאושרים יותר.

הרב יוגב שמחון,
התפתחות רוחנית ומעשית
הרצאות | הנחיית קבוצות | ליווי אישי.
https://yogevsimhon.com/

קישור לקבוצת הוואטסאפ:

https://chat.whatsapp.com/BmGdSpmGrhwLm2aHFYnRj7

השאר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s