טול עצה – פרשת יתרו

"ותשועה ברב יועץ" (משלי יא, יד)

יתרו מאיר את עיני משה כי לא טוב המעשה אשר הוא עושה לשפוט את העם לבדו מהבוקר עד הערב, ומייעץ לו להאציל סמכויות בתחום השיפוט, משה מקבל את דבריו מיישם אותם. וכאשר יתרו מבקש לשוב לארצו משה מבקש ממנו להישאר בכדי שיהיה לעם ישראל ולו לעיניים:

"וַיֹּ֕אמֶר אַל־נָ֖א תַּעֲזֹ֣ב אֹתָ֑נוּ כִּ֣י עַל־כֵּ֣ן יָדַ֗עְתָּ חֲנֹתֵ֙נוּ֙ בַּמִּדְבָּ֔ר וְהָיִ֥יתָ לָּ֖נוּ לְעֵינָֽיִם" (במדבר י ,לא)

"והיית לנו לעיניים. שאם נטעה בדבר אתה תאיר עינינו, כשם שעשית בדיינין" (מדרש אגדה במדבר פרק י סימן לא)

ויש להבין, האם חסרים חכמים בעם ישראל שיאירו את העיניים?

התשובה היא שלא חסרים חכמים, אך לא משנה כמה חכמים יהיו לעולם "מה שרואים מפה לא רואים משם" כלומר, יתרו רואה מה שאנו לא מצליחים לראות וזאת מאחר והוא חיצוני לעם ישראל.

וכן הוא אצל כל אדם ואדם, פעמים רבות שאנו לא רואים על עצמנו דברים שאחרים רואים עלינו בקלות רבה, ואין זאת עקב טיפשותנו או חכמתם אלא בעקבות "שהאדם קרוב אצל עצמו" ולכן אינו רואה את עצמו בצורה ברורה ואובייקטיבית, וכדברי הרב קוק:

"חק הוא בתורת נפש האדם, כי הדברים היותר קרובים אל האדם יכיר אותם בהכרה כהה והדברים הרחוקים יכיר בהכרה יותר ברורה … האדם יכיר יותר את חבירו ותכונותיו ממה שיכיר את עצמו לפי האמת. סבות רבות יש בדבר, ובודאי על-ידי זאת המערכה תצא אל הפועל הטובה האנושית. כי עניני עצמו אף שיכירם בהכרה חלושה ומטושטשת המה קרובים אל לבו מצד אהבת עצמו…"

וממשיך הרב וכותב שהסיבה הרוחנית והמוסרית לכך שאנו נזקקים לזולת היא בכדי שכל אדם יראה תועלת בחברו ולא יסתגר רק בארבע אמותיו:

"ומתורה הנפשית הזאת תצא התכוננות החברה האנושית, שיהיה כל אחד מכיר גם מצד הרוחניות את תועלת העזרו בחברו" (עין איה, פרק תשיעי פסקה עא.)

וכדברי הפסוק " לֹא־ט֛וֹב הֱי֥וֹת הָֽאָדָ֖ם לְבַדּ֑וֹ אֶֽעֱשֶׂה־לּ֥וֹ עֵ֖זֶר כְּנֶגְדּֽוֹ " (בראשית, פרק ב פסוק יח), כלומר, בכדי שהאדם לא יהיה לבדו שזה דבר לא טוב, העזר שלו הוא כנגדו, כלומר מחוץ לו, מהצד השני.

על כן, העצה היא להתייעץ עם הסביבה ולא לחשוב שמה שאנו חושבים זוהי כל האמת, וכפי שאמר שלמה המלך "ותשועה ברב יועץ" (משלי יא, יד).

שבת שלום ומבורך!

הרב יוגב שמחון,
התפתחות רוחנית ומעשית
טריינר NLP ודמיון מודרך
הרצאות | סדנאות | ליווי אישי.

https://yogevsimhon.com/

קישור לקבוצה:

https://chat.whatsapp.com/BmGdSpmGrhwLm2aHFYnRj7

השאר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s